Dekoračné omietky sú prezentované vo forme elastického tenkovrstvového náteru stien. Dnes je plnohodnotným konkurentom tapiet, farieb a iných dokončovacích materiálov používaných v procese dokončovania povrchu.

Výhodou dekoratívnej omietky je, že nielen odstraňuje všetky chyby stien a vyrovnáva ich, ale vytvára aj jedinečné textúry a vzory. S týmto materiálom môžete realizovať akékoľvek neobvyklé dizajnové riešenia. S dekoračnou omietkou môžete premeniť miestnosť na nepoznanie – v dobrom zmysle slova!

Aký je rozdiel medzi dekoratívnou omietkou

Zloženie dekoračnej omietky je naplnené rôznymi zložkami, ktoré určujú jej vlastnosti.

Adstringentná látka. Táto zložka je zodpovedná za plasticitu materiálu. Každý výrobca sa rozhodne, čo pridá do zloženia. Môžu to byť syntetické materiály vo forme polyuretánových, akrylových alebo epoxidových živíc alebo jednoduché vápno.

Plnidlá. Sú zodpovedné za estetiku omietky. Výrobcovia najčastejšie pridávajú do zmesi biely cement. Vďaka tomu môže každý majster nezávisle farbiť omietku. Ako plnivá môžu pôsobiť aj farebné prísady, mramorové úlomky, kremenný piesok alebo drevené vlákno.

Na zvýšenie plastifikačných hydrofóbnych charakteristík omietky je kompozícia naplnená prísadami vo forme SSB alebo organokremičitých zložiek.

Ak je omietka potrebná na vnútornú prácu, potom by sa mala pred začatím procesu zriediť vodným roztokom, ale pre vonkajšiu prácu – nevodným.

Výhody dekoračnej omietky

Stavitelia a renovátori si už dlho vyberajú dekoračnú omietku kvôli jej jedinečným vlastnostiam. Od svojich konkurentov sa líši jednoduchosťou použitia, odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, schopnosťou efektívne skryť všetky povrchové nedokonalosti – a to všetko vďaka celulóze, ktorá je jej súčasťou.

Dekoračná omietka sa tiež vyznačuje zlepšenými vlastnosťami zvukovej a tepelnej izolácie a najmä šetrnosťou k životnému prostrediu, pretože všetky jej zložky sú prírodného pôvodu. Je odolný voči teplu a vlhkosti, nenáročný na starostlivosť. Vo všeobecnosti sa dá nazvať univerzálnym, pretože sa efektívne kombinuje s iným obkladom a esteticky sa hodí do každého interiéru.

Dekoračná omietka je ideálna na konečnú úpravu tehlových, drevených a betónových povrchov. Ak chcete zvýrazniť samostatnú časť steny, zamaskovať nerovnosti alebo vetracie kanály, určite by ste mali použiť dekoratívnu omietku – s ňou môžete realizovať tie najbláznivejšie kreatívne nápady!