Štuk benátsky, marocký alebo napríklad imitáciu betónového povrchu? Štuk nemusí byť len tým dokonalým, hladkým a pravidelným, čo potom natierame bežnými maliarskymi farbami či vápnom. Tradične upravené steny sú nudné, časom omrzia, pritom stačí málo a môžu vyzerať úplne inak. Objavte svet dekoratívnych omietok s Rives.

Otázky na začiatok

Druhov štukových omietok je vlastne ohromné množstvo a pokiaľ budeme hovoriť aj o farebnosti, nemá vôbec zmysel počítať. Skôr ako si ale vyberiete ten správny, je potrebné si položiť niekoľko otázok. Riešime štuk vonkajší a alebo v interiéri? Chcete štuk pretierať farbou? Je konkrétne riešenie vôbec vhodné na finálnu úpravu stien? Na aké povrchy (podklady) je konkrétny štuk vhodný? Je pred štukovaním potrebné nejako upraviť stenu? Akú veľkú plochu budeme štukovať? Za akej teploty treba materiál spracovávať? Kupujeme už hotovú hmotu a alebo ju budeme musieť miešať? Akú bude mať zvolenú štuku zrnitosť? Otázok je dosť, že? A to nie sú zďaleka všetky.

Druhy štukov

Sypký štuk

Klasický sypký štuk, ktorý sa používa pre vnútorné aj vonkajšie steny (ten vonkajší je vylepšený, aby lepšie odolával klimatickým vplyvom) musíme miešať vo vhodnom pomere s vodou. Jeho monotónny vzhľad potom môžeme narušiť vhodnou a nápaditou výmaľbou, prípadne nalepenými tapetami, ktoré môžu byť aj plastické. V interiéri samozrejme. V zásade ide o zmes jemného piesku (zásypového) a vápna (resp. vápenného hydrátu). Niekedy sa tento štuk pripravoval preosievaním piesku cez jemné sito a jeho miešaním s vyhaseným vápnom. Dnes stačí vrtuľa upnutá do vŕtačky, vedierko na miešanie, vrecovaná zmes a voda. Po zmiešaní štuku s vodou sa odporúča pár minút počkať a zmes potom premiešať vrtuľou ešte raz.

Tekutý štuk

Predáva sa tiež keraštuk, čiže tekutý štuk určený na okamžité použitie. Aj ten sa hodí pre vnútorné aj vonkajšie úpravy povrchov stien. Oproti špeciálnym štukom, napríklad benátskemu, je keraštuk výrazne lacnejší.

Benátsky štuk

Benátsky štuk, inak známy aj ako stucco veneziano, je povrchová úprava stien, ktorá sa používa v interiéroch. Ako samotný názov napovedá, pochádza z Benátok v Taliansku. Benátsky štuk viete aplikovať do ktorejkoľvek miestnosti vo vašom  dome, je vhodný dokonca aj do kúpeľní. Profesionálny dekoratér vám namieša akúkoľvek farbu podľa vašich požiadaviek.

Dekoratívne štuky s plastickými vzormi

Pokiaľ chcete, aby vaše vyštukované steny vynikali, skúste štuku s plastickými vzormi. V tomto prípade už nejde len o materiál, ale aj o spôsob jeho nanesenia a úpravy. Vytvorením plastického vzoru docielime skutočne pôsobivé vzhľady stien. Na tvarovanie týchto štukov sa používa rôzne náradie, napríklad rôzne hladidlá, morská huba, maliarska štetka a pod. Vždy záleží na vzore a štruktúre, aké chceme dosiahnuť. Skúsení štukatéri vám poradia.