Moderné dekoratívne omietky – odolnosť aj design
Moderné dekoračné omietky si získavajú čoraz väčšiu obľubu. Môžu vyzerať ako kameň, betón, drevo, travertín, stará omietka alebo napríklad hlinené omietka. Pokiaľ dobre vyberiete, budete mať aj vy problém rozlíšiť, či sa jedná o prírodný materiál alebo len kvalitnú modernú stierku.
Dekoračná omietky – materiálý aj vzory
Doby, kedy omietka vyzerala vždy rovnako, sú už dávno preč. Dnešným hitom sú špeciálne dekoratívne omietky, ktoré na seba môžu vziať najrôznejšiu podobu. A nemusí ísť len o imitáciu prírodného materiálu. Niektoré stierky dodajú vášmu múru napríklad perleťový nádych, iné zase zaujímavú plastickú štruktúru alebo si nachajte vytvoriť na stene mandalu! Prakticky nič nie je problém – múr môže vyzerať aj ako z cortenovej ocele, ktorá pripomína hrdzavý plech.
Všetko s mierou
Mnohokrát omieľané príslovie “všetko s mierou” platí aj v prípade dizajnových omietok. Aj keď vyzerajú moderné stierky krásne, nie je úplne vhodné aplikovať ich všade v byte, už kvôli ich hrubej štruktúre. Najlepšie vyniknú na jednej stene. Plastický dojem sa najlepšie vyníma na stene, ktorá je najviac na očiach, napríklad na prázdnej stene za sedacou súpravou.
Pokiaľ sa napriek tomu rozhodnete dať dizajnovú omietku na všetky steny, zvoľte radšej typ s hladším povrchom. Aj tak ale bytoví dizajnéri nabádajú v súvislosti s dizajnovými omietkami k striedmosti. Menej skrátka v tomto prípade rozhodne znamená viac.
Praktické výhody dekoratívnej omietky
Moderné dizajnové a dekoračné omietky sú nielen krásne, ale v mnohých ohľadoch aj praktické. Veľmi ľahko sa napríklad udržujú. Veľkou výhodou moderných dekoračných omietok je, že oproti maľbe na nich nie je vidieť každá špinavá škvrna a každý odtlačok prstov.
Aj jediná stena, na ktorú použijete nejakú originálnu stierku (trendovú dekoratívnu omietku), dokáže úplne výrazným spôsobom premeniť celú miestnosť. Ak celý moderný interiér dobre doladíte, nemusíte už kupovať ani toľko dekorácií – samotná stena bude pekným skvostom. Na druhú stranu si treba veľmi dobre rozmyslieť, kam modernú omietku aplikovať a aký typ vôbec použiť, aby sa vám stena čoskoro neopozerala. Nejde totiž o investíciu na rok či dva.
Na povrchu nezáleží
Dizajnové stierky môžu byť hladké, hrubé, štruktúrované, s kavernami, lunkrami a rôznymi inými “dierami”. Hodí sa prakticky kamkoľvek – do kúpeľne, do sprchovacieho kúta, do kuchyne, za kuchynskú linku, do obývačky, chodby, spálne alebo môže zdobiť steny schodiska. Možno ju dokonca aplikovať aj na pracovnú dosku stola alebo akýkoľvek nábytok. Pokiaľ sa ale rozhodnete dekoratívnu omietku dať do kúpeľne či sprchovacieho kúta, musí byť zalakovaná, aby bola 100% odolná vode, horúcej vode, mydlu, čistiacim prostriedkom a podobne. Rovnako stierky do kuchyne či za kuchynskú linku musia byť zalakované PUR polyuretánovým lakom, aby stierka bola odolná proti oleju, mastnote a čistiacim prostriedkom.
Stierky je možné teda použiť takmer na akýkoľvek povrch. Na staré omietky, na štukové omietky, na jadrové hrubé omietky, na sadrokartón, na OSB dosky, na plech, na sklo, na umakart, všade tam, kde si len budete priať.
Typy dekoarčných omietok a ich vzhľad
Typov designových omietok existuje naozaj nepreberné množstvo, takže vybrať by si mal snáď úplne každý. Vybrali sme pre vás niekoľko obľúbených riešení a vzhľadov omietok:
Imitácia betónu
Betónová stierka patrí medzi tie najznámejšie. Môžete ju aplikovať prakticky na akýkoľvek povrch, napríklad aj na sadrokartón. Niektorí stavebníci ju neodporúčajú do vlhkého prostredia, ale iní zase tvrdia, že pokiaľ ju dobre nalakujete, nebude vadiť ani tam. K dostaniu sú aj špeciálne tvrdé stierky, ktorým voda nevadí, navyše ich možno aplikovať aj na starý obklad. Cena je ale v porovnaní s klasickou stierkou o niečo vyššia. O betónových stierkach sme bližšie písali tu.
Benátsky štuk (materix) – zmes vápenca, prachu z rozdrveného mramoru a akrylátového spojiva je veľmi náročná na aplikáciu. Stvrdnutá zmes je ale veľmi trvanlivá a odoláva aj vode a plesniam. Popularita benátskeho štuku však tkvie predovšetkým v jeho konečnom vzhľade, ktorý imituje mramor, prípadne leštený kameň. Nevýhodou je, že nemožno premaľovať a horšie sa odstraňuje.
Granite – omietka so špecifickou plastickou štruktúrou. Je možné si vybrať z neutrálnych svetlých odtieňov so vzhľadom prírodného kameňa alebo prifarbenej omietky so zvýraznenou kresbou. Príp. je možné dotónovať metalickými odtieňmi s efektom olova alebo medi.
Kalahari – Dekoratívny náter na báze vody, schopný zobraziť rozloženie piesku vytvorené vetrom vo fascinujúcej púšti Kalahari. Zrná jemného piesku sú obalené v zmesi farieb a vytvárajú jedinečný efekt “pieskovej steny”. Ide o umývateľný náter, vhodný do rôznych miestností interiéru.
Nubilia M Dual Color – Dekoratívna interiérová farba, ktorá vytvára chromatické efekty. V závislosti od požadovaného efektu vieme docieliť farbu zlata alebo striebra.