Zatiaľ čo kedysi oživovali interiér tapety, v súčasnosti sú trendom dekoratívne omietky. Napriek tomu, že tapety majú v interiérovom dizajne stále miesto, s dekoratívnymi omietkami sa otvorili nové možnosti. Ľahko dokážu imitovať akékoľvek povrchové úpravy, farby a vzory. Vďaka tomu sa dekoratívne omietky hodia k akémukoľvek štýlu bývania. Páči sa vám vzhľad mramoru, dreva, betónu alebo kovu? S dekoratívnymi omietkami je možné všetko.

Čo sú dekoratívne omietky?

Ide o dekoračný materiál, ktorý vznikol už v starom Ríme. Dekoratívna omietka je dizajnová omietka, ktorá dokáže realisticky imitovať široké spektrum vzhľadov. Je vhodná do interiéru aj exteriéru a dodá šmrnc, originalitu a útulnosť akémukoľvek priestoru. Preto sa dekoratívne omietky hodia nielen do domácnosti, ale aj do hotelov, administratívnych budov či zdravotníckych zariadení. S dekoratívnymi omietkami dosiahnete matný, lesklý alebo dokonca trblietavý vzhľad povrchu.

Výhody dekoratívne omietky

Dekoratívna omietka je jedinečný spôsob, ako rýchlo a jednoducho skrášliť interiér. Mnohí výrobcovia dekoratívnych omietok deklarujú, že okrem dekoračnej možnosti má aj ďalšie výhody. Majú dlhú životnosť a sú odolné proti slnečnému žiareniu, vďaka čomu farby zostávajú dlho jasné a trvanlivé. Ďalej sa vyznačujú vysokou priedušnosťou a tým pádom sú prirodzene odolné voči plesniam. Mnohí výrobcovia navyše ponúkajú prírodné a ekologicky nezávadné dekoratívne omietky.

Ľahko sa udržujú, a tak ich v prípade nehody môžete len umyť obyčajnou vodou bez toho, aby sa poškodili. Ich veľkým benefitom je, že sú vhodné aj do kúpeľne alebo do kuchyne. Neškodí im vlhké prostredie ani mastné výpary z varenia. To všetko však samozrejme iba v prípade, že zvolíte správny typ dekoratívnej omietky pre konkrétny druh interiéru podľa jeho využitia. V nasledujúcich riadkoch stručne popíšeme najobľúbenejšie typy dekoratívnych omietok.

Štrukturovaná omietka

Tento typ dekoratívnej omietky je dobrým výberom napríklad aj vtedy, ak máte trochu nerovný povrch, ktorý chcete zakamuflovať. Štrukturálna omietka má zrnitý vzhľad a textúru, v niektorých prípadoch môže simulovať aj mierny 3D efekt. Priestoru dodá príjemnú atmosféru aj pri výbere základnej bielej farby. Nehodí sa do kúpeľne a kuchyne, pretože akákoľvek priehlbina na povrchu je príležitosťou na usadzovanie vlhkosti a mastnoty.

Textúrovaná omietka

Väčšinou je po aplikácii pokrytá farbou a ponúka množstvo textúr a vzorov. Na jej aplikáciu je potrebný naozaj dokonalý a hladký povrch steny. Nie je vhodná do vlhkých miestností, pretože sa v nej zdržiava vlhkosť z prostredia podobne ako v klasickej omietke.

Benátska omietka (štuk)

Ako napovedá samotný názov, tento dekoratívny vzhľad vznikol v talianskych Benátkach. Aj keď sú dekoratívne omietky modernou záležitosťou, tento typ úpravy povrchu sa používa už od 18. storočia. Taliani ním zdobili kostoly, budovy a interiér zámožných ľudí. Benátsky štuk imituje vzhľad mramoru, má elegantný vzhľad a je ideálnym typom pre interiér, v ktorom chcete dosiahnuť luxusný nádych.