Posledné roky panuje interiérovému aj exteriérovému dizajnu omietka, ktorá sa tiež naýva dekoračná omietka alebo aj dekoratívna omietka. Je v podstate akýmsi pomyselným nástupcom tapiet a vytvorí vám v interiéri vždy štýlové oživenie. Rozhodli ste sa, že práve pre vás je dekoračná omietka to pravé? Správny výber!

V praxi sa však môžete rozhodnúť medzi niekoľkými druhmi, ktoré si teraz v krátkosti popíšeme. Skvelou výhodou však v prvom rade je, že sa hodí k akémukoľvek štýlu bývania a tiež navyše dokáže imitovať takmer každý povrch.

S dekoračnou omietkou sa dá taktiež dosiahnuť matný, lesklý alebo dokonca trblietavý vzhľad povrchu.

Poďme však po poriadku, pri výbere sa totiž môžete rozhodovať medzi štrukturálnymi, textúrovanými, benátskymi alebo minerálnymi omietkami. Každá z nich sa hodí na akýkoľvek typ povrchu. Štrukturované omietky využívajú jednoducho povedané malé zrnká kremeňa a iných minerálov. Môžu sa hodiť ku klasickému, ale aj modernému bývaniu. Textúrované omietky zvyčajne obsahujú plnivo drevnej triesky ako aj kamienky kremíka a sľudy. Podobne sa hodí do moderného bývania.

 

Benátska omietka

dekoracna-omietka-velluto
Funkčná a estetická dekoračná omietka v kuchyni

alebo tiež benátsky štuk sa vyrába sa na báze mramorových triesok. Vzhľadom na luxusnejší vzhľad ju môžete využiť napríklad v spálni či v obývacej izbe. Minerálne omietky zase vznikajú na báze cementu a vápenného hydrátu. Je teda na vás, či chcete mať domov v elegantnom modernom štýle a dizajne, alebo zvolíte vidiecky štýl.

Nesmiernou výhodou každej z týchto omietok je, že majú dlhú životnosť, vysokú priedušnosť, UV odolnosť, odolávajú vlhkosti, sú umývateľné, a preto sa veľmi ľahko udržiavajú v dobrej kondícii. V každom prípade je vždy vhodné, aby jej aplikáciu zabezpečil odborne vyškolený profesionál, vďaka čomu bude výsledok dokonalý.